Sualtı Kaynak Yöntemi / U𝚗𝚍𝚎𝚛𝚠𝚊𝚝𝚎𝚛 W𝚎𝚕𝚍𝚒𝚗𝚐

  • Merhaba sitemize moderatörler alınacaktır. admin hesabından bize ulaşabilirsiniz.

yonetim

Muzaffer Şanlı
Yönetici
1 Kas 2019
34
0
8
1630522224957.jpeg

☆ Sualtı Kaynak Yöntemi ❗

🛑 U𝚗𝚍𝚎𝚛𝚠𝚊𝚝𝚎𝚛 W𝚎𝚕𝚍𝚒𝚗𝚐

🇪🇺EN ISO 15618-1 & usAWS D3.6M standartlarına göre belgelendirme yapmaktadır.

✅ Kaynak makinesi minimum 400 amper olmalı ve boşta çalışma gerilimi düşük olan invertör makineler tercih edilmelidir. (doğru akımı alternatif akıma çeviren elektriksel bir güç çeviricisidir)

Su derinleştikçe amper kayıpları fazla olacağından inilen derinliğe göre amper ayarlanmalıdır ve kaynak kablosunda mümkün olduğunca az ek olmalı.

✅ Kaynak esnasında yaşanabilecek elektrik çarpılmalarına karşı makineye gelen elektriği kesecek bıçak tipi ikinci bir şartelin bağlı olması gerekmektedir.

✅ Kaynak esnasında kullanılacak kaynak camının suyun durumuna göre açık seçilmelidir (su kirliliği, plankton yoğunluğu vs..). genelde 9 numara cam tercih ediliyor.

Eğer suda çok fazla elektrik kaçağı varsa kaynak eldiveni olarak orta gerilim eldiveni kullanıla bilir.

✅ Sualtı kaynak elektroları piyasada hazır olarak satılmaktadır. Bunun yanında kaynakçıların kendi elektrotlarını hazırlaması da mümkün. Elektrot izole bantla uç kısmı açıkta kalacak şekilde üzerini sararak su geçirmez hale getirilir. Kaynağa başladığımız andan itibaren üzerindeki izole bant kaynakla birlikte erir, burada önemli olan elektrotun geri kalan diğer taraftarını kuru tutmaktır.

✅ Ferritik elektrotların kullanıldığı ıslak kaynak için genel olarak kabul edilen CE üst sınırı %0,4'tür. Islak kaynak için ideal malzemeler, karbon içeriği C ≤ yüzde 0,16 olan bir CE ≤ yüzde 0,38 sergiler.

✅ Kaplamalı elektrot kullanan Korumalı Metal Ark Kaynağı (SMAW) işlemi

(ISO 4063'te İşlem 111), su altı ıslak kaynağında kullanılan en yaygın kaynak işlemidir.

Necdet AYDEMİR

Senior Welding Inspector