Haber “Gemont” Tataristan’da 250 milyon dolarlık fabrika kuruyor

  • Merhaba sitemize moderatörler alınacaktır. admin hesabından bize ulaşabilirsiniz.

yonetim

Muzaffer Şanlı
Yönetici
1 Kas 2019
34
0
8
Tataristan’ın SEZ “Alabuga” büyük bir Türk yatırımına hazırlanıyor. Sadece Tataristan’ın değil Rusya genelinde de yabancı yatırımcılarla çalışma konusunda lider olan “Alabuga” Özel Ekonomi Bölgesi’nde Türkiye’nin “Gemont” Şirketi 250 milyon dolarlık fabrika kuracak.
SEZ “Alabuga” Basın Merkezinden edinilen bilgiye göre, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un başkanlığında toplanan SEZ “Alabuga”nın Denetim Kurulu Türk Şirketi “Gemont”un 2020 yılında faaliyete başlayacak projesine onay verdi.
Toplam 250 milyon dolarlık proje gereği Türk Şirketi “Gemont”a bağlı “Gemont Metall” Şirketi yılda 770 bin ton işlenmiş sac levhalar üretecek.
Rbc sitesi haberine göre, SEZ “Alabuga”da şimdilik 40 bin metre karelik meydanda yer alacak fabrika gelecekte yıllık üretimini 1,2 milyon tona çıkarmayı planlıyor.
İşlenmiş sac levhalar elektrikli cihazlar, otomotiv endüstrisi, çatı kaplamalarının montajları, boru hatları üretimi gibi birçok alanda kullanılabilecek.
SEZ “Alabuga”nın Denetim Kurulu toplantısında fabrikada üretilen işlenmiş sac levhaların büyük miktarına dikkat çeken Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, fabrika ürünlerinin demir yolu taşımacılığı için de iyi bir iş olacağını belirterek kendilerinin bu projenin hayata geçmesi için ellerinden gelen tüm desteği vereceklerini kaydetti.